Trvanlivost vakuovaných potravin

Vakuované potraviny vydrží déle. Nedostatek kyslíku uvnitř balení brzdí chemické i biologické procesy, které jinak u čerstvých potravin vedou k jejich zkáze. V kombinaci s nízkou teplotou se tak v potravinách prakticky daří zastavit čas. Ale na jak dlouho? O kolik déle vydrží dobře zabalené potraviny proti těm nevakuovaným?


To záleží na víc věcech a v tomto článku si uvedeme i nějaké osvědčené postupy, jak maximalizovat užitek z vakuování potravin vlastními silami doma. Je potřeba si říci, že ani v mrazáku, ve vakuovém obalu a s třemi vrstvami dalších plastových sáčků kolem není trvanlivost potravin neomezená, jen se určitým úměrným způsobem prodlužuje.

Trvanlivost čerstvých potravin mimo lednici

Vakuovat lze i takové věci, jako cereálie, pečivo, ořechy nebo třeba suché těstoviny. Zatímco například u nevařené rýže nebo těstovin zpravidla nemáme s trvanlivostí v polici v kuchyni problém, zajímavé to může být právě u pečiva.

  • čerstvý chléb: 2-3 dny -> 7-8 dní
  • nevařená rýže nebo těstoviny: 5-6 měsíců -> 1 rok
  • sypaný čaj, zrnková káva: 2-3 měsíců -> 1 rok

Je vidět, že se snadno dostaneme na trojnásobek až pětinásobek předpokládané trvanlivosti. U pečiva může být zajímavé schovat si pár krajíců do vakuové dózy, když víme, že nakoupíme až cestou do práce, ale děti by měly mít na školní výlet poctivý chleba se šunkou a neměl by chutnat jako podrážka. Čaj nebo káva mohou vydržet déle chutné a čerstvé, ale časté změny tlaku jim škodí stejně jako pobyt v pokojové teplotě a na vzduchu. Určitě se vyplatí mít dávku na pár dní bokem a vakuovat jen větší množství, pokud máte ve zvyku nakupovat ve velkém.


vakuování potravin zwilling Fresh & SaveHorký tip na uložení potravin v chladu

Společnost Zwilling J.A. Henckels, kterou známe z výroby špičkových nožů v německém Solingenu, nebo třeba z reklam na sady nádobí s populárním Zdeňkem Pohlreichem, nově nabízí ucelenou sadu pro domácí vakuování potravin – ruční podtlakovou pumpu, různě velké dózy a sáčky. Vše co potřebujete pro začátek, pro naučení se jednoduchým principům a pro ochutnání všech výhod. Pomyslete na to, kolik si ušetříte času cestováním a kolikrát se vám stane, že musíte zvadlé a prošlé potraviny vyhazovat.


Jak dlouho vydrží vakuované potraviny v lednici?

Prostředí s nízkou teplotou samo o sobě brzdí biologické procesy, které ničí čerstvé potraviny, ale zároveň může jídlo vystavovat novým rizikům, jako je vlhnutí, šíření bakterií z dalších nesprávně uložených potravin a přijímání cizích pachů. To je kapitola sama pro sebe a má i jiná řešení, která nesouvisí s vakuováním – jak v lednici udržet nízkou vlhkost, jak nakládat třeba se syrovým masem nebo jak zabalit aromatický sýr. Vakuování potravin, které by mohly dojít znehodnocení, je ovšem jistota.

  • vepřové maso: 4-7 dní -> 14-21 dní
  • sýr: 15 – 20 dní -> 40 – 60 dní
  • zelenina:  2-7 dní -> 7-14 dní

Nadbytečnou vlhkost v lednici lze odstranit silikagelem, který si buď můžete schovávat v malých sáčcích z bot (to je fakt na dlouho), nebo ho koupit přímo ve velkém pytlíku určeném k vysoušení lednice. Vakuováním ovoce, zeleniny, uzenin nebo třeba i hotových jídel, která máte schovaná na druhý den, ale dostanete vždycky lepší chuť a lepší záruku, že spolu s potravinami z lednice nesníte i špetku patogenů, které se do nich mohou při skladování dostat.

Jak vakuovat potraviny správně?

Existuje několik zásad, které ani nemá cenu označovat za triky nebo přímo lifehacky, protože tak nějak dávají smysl samy o sobě. Maso před skladováním opláchnout, ovoce a zeleninu také, ale potom pečlivě vysušit, dbát na to, aby byl vnitřní povrch vakuovacích misek a sáčků čistý a suchý, dát si pozor třeba na ostrou kost v mase, která by mohla porušit vzduchotěsnost sáčku. ale o tom jindy.