Robot KitchenAid a test s desetníkem

Pro někoho, kdo svoji rodinu nebo blízké pravidelně hýčká domácím pečivem nebo cukrovinkami, je robot KitchenAid neskutečně užitečným sluhou a pomocníkem, ostatně jak říká sám jeho název. A jako přístroj, který si kupujeme napořád, tedy nikoliv jen do vypršení záruky, je potřeba ho občas trochu seřídit. Třeba pomocí testu s desetipencí, americkým desetníkem.

Krásný robot KitchenAid Artisan 5KSM158 ve vzácnější chromové úpravě. Vybočte z davu červených robotů a zkuste něco jiného. Zdroj: shopkitchenaid.cz

Že jste prohledali kapsy a žádnou desetipenci nemáte? Jasně že ne, on je to taky postup vyčtený z blogu, který uvedeme pod článkem. České peníze se pro to nehodí, ale i tak nám přišlo zajímavé, jak jednoduchý je to vlastně fígl. A třeba ti nejšikovnější z vás přijdou na to, co použít místo desetipence tak, aby se nepoškodil robot ani nic v jeho okolí :-).

Co je to desetníkový test?

Podstatou je jednoduché laické zjištění, jestli se pracovní nástroj (šlehač, metla, hnětací hák) během používání nedostal příliš nízko (a jestli nehrozí jeho kontakt s nádobou), nebo naopak, jestli se jeho odstup ode dna nádoby nezvětšil tak, že bude klesat efektivita šlehání.

Jak jste si určitě všimli a víte, svislé nástroje robotů KitchenAid opisují v míse kolečko. Taky jste si určitě všimli jejich zvláštního tvaru, který kopíruje tvar mísy. Ona totiž rychlost a kvalita všeho toho šlehání, míchání a hnětení souvisí i s tím, jak dobře roztočený nástroj vyplní celý objem mísy, samozřejmě bez toho, aby se dotkl stěn.

Americký deseticent má přesně jednu šestnáctinu palce. To je pro nás dost nepraktických 1,6 mm, respektive nepatrně méně. Přesně takto daleko by měl být šlehač nebo hnětací hák ode dna nádoby. Ne víc, ne méně.

Vycházejme z hypotetické situace, kdy máte k dispozici deseticent, případně šuplerou zjistíte, že stejně široká je nějaká jiná mince k dispozici.

Jak desetníkový test probíhá?

Připravíme si zmíněnou minci a malý plochý šroubovák.

S mincí v nerezové míse opatrně spustíme robot s pečlivě nasazeným plochým šlehačem na nejnižší rychlost.

Pokud se mince točí v míse stejně rychle, jako šlehač, je potřeba ji nepatrně zvednout.

Pokud mince stojí na místě, je šlehač moc vysoko a budeme ho snižovat.

V ideálním případě se mince líně přesouvá po míse v pomalejším tempu, než rotující šlehač, protože ten se jí sotva zlehka dotýká.

Varování: Než se do podobného pokusu pustíte, ujistěte se, že víte, co děláte. Dbejte na svoji bezpečnost a zkuste předvídat věci, které by mohly špatně skončit. Podložka pod šroubek třeba může mít správnou tloušťku, ale také ostré hrany, které by mohly mísu poškrábat. O tom, co všechno se může stát, když budete bedlivě zblízka hledět na roztočený šlehač, ani nemluvě.

Potom, co máte naměřeno, robot vypněte, vytáhněte ze zásuvky, vyklopte hlavu robota, vyjměte šlehač a najděte šroubek ukrytý pod výkyvnou hlavou. Návod mějte při ruce, pokud si nejste jistí, co hledáte. Nyní plochým šroubovákem otočte šroubem o čtvrt otáčky – proti směru hodinových ručiček se hlava přístroje zvedá, po směru klesá. Zopakujte desetníkový test a případně polohu opravte.

A to je všechno! Ještě odkaz na originál článku. Opravdu příjemně poučné čtení.

https://savorysaver.com/2018/10/15/kitchenaid-stand-mixer-dime-test/