Jak vybrat hlubokou pánev?

Hluboká pánev je nedocenitelná pomůcka na rozhraní mezi hrnci a pánvemi, která umožňuje potraviny osmahnout a potom podlít a dusit bez nějakých kompromisních kroků. Když se ale podíváte do nabídky internetových obchodů, nabízená škála tvarů, výbavy a parametrů vás může zahltit. Na co se tedy ve výběru soustředit?


Důvodů, proč při dušení zeleniny nebo masa v omáčce sáhnout po hluboké pánvi místo mělké pánve nebo rovnou hrnce je několik. Proti mělkým pánvím jsou obrovskou výhodou vyšší stěny, takže při míchání neriskujete, že něco skončí venku, ale také poklice, která je u hlubokých pánví často v základní výbavě. Proti hrncům potom větší plocha dna, která dává potravinám lepší kontakt se zdrojem tepla a větší podíl dušení proti vaření s nízkou hladinou vody, která se na ploše dobře rozprostře. Hluboká pánev je vlastně takový hodně široký a hodně mělký hrnec. Ale o tom později.

Poklice k pánvi – v ceně nebo na dokoupení

Tím, že existuje větší počet způsobů, jak využívat výhody hluboké pánve, určitě se najdou i kuchaři, kteří poklici nebudou potřebovat. Takže logicky najdete i množství hlubokých pánví, které v základním balení poklici nemají. Tím se tedy nabízí první pohled na věc, když váháte s nákupem – budete s pánví vařit a dusit, nebo ji spíš používat otevřenou, prostě jako velkou pánev? Tím se vám výběr docela pročistí.

Jedna z cenově dostupných hlubokých pánví s nepřilnavým povrchem – Ballarini Ferrara. Jedno madlo (protože je lehká) a bez poklice. Vzhledem ke standardizovaným rozměrům je samozřejmě možné poklici dokoupit, dokonce i od jiné značky, ale horní okraj nebývá poklici přizpůsobený, takže poklice s vyšším okrajem nemusí dokonale sedět, nebo když má nerezový okraj, po čase z horního okraje odře nepřilnavý nástřik.

Jedno madlo, madlo s uchem, dvě ucha na pánvi

Vzhledem k velikosti hluboké pánve a možnosti, že v ní budete najednou dělat třeba šest porcí najednou, znamená, že bude naložená pánev taky docela těžká. Perfektní možností je potom kromě dlouhé rukojeti mít na protější straně ucho jako u hrnce, za které můžete pánev držet, aby vám z jedné ruky nevypadla. U některých silnostěnných typů a u litinových pánví je takové druhé madlo k nezaplacení.

Velice šikovná hluboká pánev s madlem do druhé ruky, kterou ocení zejména ženy s drobnějšíma rukama a menší silou. Titanová pánev Zwilling Forte.

Zajímavým konceptem pro ty, kteří budou opravdu hlavně dusit a nechystají se s pánví manipulovat jednou rukou, jsou dvě uši jako u hrnce. Velká pánev tak zabere jen nejnutnější místo ve skříni a na plotně nehrozí nechtěným stržením za dlouhou rukojeť.

I tato šikovná věcička se počítá mezi hluboké pánve, i když ji s klidem můžete označit i jako kastrol. Čtvercový půdorys zvětší vnitřní kapacitu a ucha po obou stranách umožní pohodlnou manipulaci i bez dalšího extra prostoru na dlouhou rukojeť. Woll Nowo titanium čtvercová pánev.

Materiál hluboké pánve

Pokud se chystáte pracovat s minimem tuku a dělat samé zdravé pokrmy na nízké teplotě, budete potřebovat některou z pánví s nepřilnavým povrchem. U všech trochu lepších značek za utracené peníze celkem dostanete odpovídající hodnotu, ale nad ostatní v tomto oboru vyčnívají titanové pánve, které nabízejí nesrovnatelně delší životnost a odolnost proti poškrábání.

Čistě nerezové nádobí má výhodu téměř neomezené životnosti a odolnosti při těžkém provozu. Řada Zwilling Sensation nabízí sendvičovou stavbu, kdy je mezi vrstvami oceli sevřený plátek hliníku pro zlepšení tepelné vodivosti.

Jestli budete mít hlubokou pánev hlavně jako další hrnec do domácnosti, je celkem možné, že bude nejoptimálnější volbou nerezová ocel – hlavně pokud už máte nerezovou sadu hrnců. Nejdůležitějšími výhodami nerezového nádobí jsou minimální údržba, hygienický provoz a životnost a platí to i o pánvích.

Litinovou hlubokou pánev můžete, pokud má kovové madlo, s klidem vložit i do trouby. Vynikne při všech receptech, kde je potřeba dobrá akumulace tepla a rovnoměrné sálání. Hluboká litinová pánev Skeppshult.

Po hluboké pánvi z litiny doporučujeme sáhnout v momentě, kdy nade všecko ostatní oceníte rovnoměrný a silný tepelný výkon. Litina skvěle absorbuje teplo a poté dokáže sálat tak, jako žádný jiný materiál v kuchyni snad kromě keramiky a skla. Kdo jednou litinu vyzkoušel, celkem ví. Připravte se ale na vysokou hmotnost a tím pádem i na nutnost dvou madel.