Co je to Full Tang? A kde má nůž stopku?

V konstrukci kuchyňských nožů jste si určitě všimli spousty rozdílů a tím nemyslíme jenom velikost a tvar. Spolu s tím, jak se výrobci snaží pokrýt celé spektrum cen pro zákazníky se výrazně liší kvalita a provedení základních stavebních prvků dobrého nože. Dnes si tedy povíme o uchycení čepele do střenky, variantách a obnovené popularitě nožů Full Tang.


Čepel nože směrem k jejímu úchopu (střence) může nebo nemusí přecházet do masivní kovové záštity. Ta na konci ostré části nože slouží především jako ochrana prstů před sklouznutím po střence směrem k ostří nože, ochrana prstů při krájení před nechtěným kontaktem s podložkou a také jako vyvážení. Nože s těžištěm ve středu patří k těm nejlépe ovladatelným, i když budou ve finále o něco těžší než ty bez kovové záštity.

V místě uchycení střenky ale přechází čepel hlavně do takzvané stopky, což je věc, která je očím v ideálním případě skrytá. Jedná se o prodloužení kovové části nože směrem do madla a které zodpovídá za celkovou tuhost a odolnost nože, a samozřejmě také znovu za jeho vyvážení.

Zvykli jsme si na to, že i v lité plastové střence a bez celokovové záštity můžeme dostat celkem kvalitní kuchyňský nůž, pokud se nespleteme v dalších parametrech. I světové značky nabízejí nějakou budgetovou řadu kuchyňských nožů bez výrazně horších řezných vlastností, která míří nikoliv na kuchařské ignoranty, ale na lidi, kteří jsou ochotní pár věcí oželet, aby dostali pokud možno kvalitu za rozumnou cenu.

Zwilling Twin Pure

Příkladem kuchyňského nože s litou plastovou střenkou je třeba Zwilling Twin Pure. Smyslem těchto nožů není ošálit zákazníka a prodat mu špatné zboží, ale spíš nabídnout velmi kvalitní a trvanlivé nože s velmi nízkými nároky na údržbu a za poměrně rozumné peníze.

 

Zwilling Professional

Pokud míříte výš, můžete vybírat některý z full tang nožů, například z produktové řady Zwilling Professional „S“. Zde je stopka nože provedena ve tvaru, který kopíruje půdorys madla a střenka je přichycena třemi masivními nýty. Celý povrch madla je pak jemně zabroušen tak, že na noži nezůstane jediné místo, kde by se mohly zachytávat zbytky jídel.

Stopka nože má v plastových střenkách zpravidla tvar rozličně dlouhého tupého výběžku, na kterém drží plast střenky podobně jako nanuk na špejli. A komu se někdy nanuk rozlomil a spadl na chodník ví, v čem je riziko. Naopak, čím delší je stopka a čím větší páku zvládne uprostřed střenky při nežádoucím namáhání, tím lépe.

Ideálním stavem je pak nůž typu Full Tang, který disponuje stopkou se stejným půdorysem, jako bude mít výsledná rukojeť nože. Střenka se pak skládá ze dvou polovin, které jsou ke stopce přichyceny nýty tak, že je kov viditelný na hřbetu střenky i v místě pro prsty. Takové nože jsou zpravidla dobře vyvážené a nabízejí dobrou tuhost, samozřejmě pokud je adekvátně kvalitní i střenka samotná.