Bamix včera a dnes

Ponorné, neboli tyčové mixéry v dnešní době toho zvládnou opravdu mnoho. Kdo ale přišel první s tímto dnes již nepostradatelným kuchyňským pomocníkem a jaká byla jeho cesta do většiny domácích i profesionálních kuchyní po celém světě?

tyčový mixér bamix

Tyčový mixér Bamix se dnes designem příliš neliší od dvacet, třicet let starých modelů. Není to nedostatkem fantazie jeho tvůrců, ale čistě tím, že na praktickém a povedeném designu není potřeba nic měnit. Fotografie: Homeware.cz

Historie značky Bamix

  • Vše začíná již roku 1950, kdy švýcarský vynálezce Roger Perrinjaquet pracuje na novém kuchyňském přístroji, později známý jako tyčový, nebo ponorný mixer. Dává mu jméno Bamix. Patent přihlásil sice ještě týž rok, ale byl mu udělen až o tři roky později.
  • V roce 1954 prodává Roger svůj vynález firmě ESGE, původně vyrábějící stojany na kola, elektrické pily a malé motory.
  • Již následující rok je Bamix představen na výstavě v Hannoveru, kde vzbudil velký zájem. V druhé polovině roku vstupuje na německý trh. Malá firma s původně sedmi zaměstnanci jich již má 74.
  • Významný rok je i 1957 kdy Bamix pomocí firmy Bodart BV vstupuje na veletrh se „živou předváděcí akcí“ a slaví obrovský úspěch. Bodart se tak stává jediným prodejním zástupcem v Beneluxu.
  • V letech 1969 až 1979 se rozšiřují místa prodeje po Evropě, Japonsku, Austrálii, Islandu. Bodart kupuje továrnu ve Švýcarsku a všechna práva na Bamix a Zauberstab, jak mixeru říkají v Německu. Přichází novinka s názvem „Cassette“ což je kazeta, nebo též speciální stojan na odkládání přístroje a jeho příslušenství.
  • 1984 slaví Bamix 30 let výročí na trhu a je stále oblíbenější.
  • Roky 1986 až 1995 jsou ve znamení stoupajícího zájmu a úspěchů, ale i nového příslušenství, které umožňuje sekání a mletí jakýchkoliv surovin. Bodart odchází na odpočinek a předává firmu dál, ale stále zůstává jako president společnosti. Mixery se šíří dál do světa, nyní již i do Soulu, Kanady, Česka, Slovenska… Bamix je prodloužen o 5cm, což ještě zvyšuje jeho oblibu.
  • V roce 2002 se díky příslušenství naučil Bamix krájet a strouhat.
  • Přesuneme se do roku 2005, kdy se stal hlavní tváří tohoto přístroje světoznámý kuchař Gordon Ramsay. U nás se 2015 této cti pro změnu dočkal Zdeněk Polreich.
  • Bamix se prodává v současnosti ve 45ti zemích světa, je to synonymum pro kvalitu, pečlivost a spolehlivost ve všech jazycích.

Do dneška jsou tyčové mixéry s logem Bamix považovány za nejlepší na celém světě. Celé se vyrábí ve Švýcarsku a v průběhu kompletování a kontroly jakosti do značné míry převládá ruční práce. Každý jednotlivý kus projde například kontrolou vyvážení motoru kvůli eliminaci vibrací. Výsledkem je vysoce výkonný pomocník, který si oblíbili profesionální kuchařské celebrity i hospodyňky doma u plotny.