11 věcí, které jste možná nevěděli o robotech KitchenAid

Pokud budeme brát vážně seznamy nejžádanějších svatebních darů a výskyt v televizních pořadech o vaření, ikonický kuchyňský robot KitchenAid je pravděpodobně nejoblíbenějším kuchyňským vybavením, minimálně ve Spojených státech. Ať už jeden z nich spokojeně používáte několik desítek let, nebo se teprve chystáte svůj první KitchenAid koupit, pár věcí jste o tomto dlouhodobě oblíbeném spotřebiči možná ještě nikdy neslyšeli.

1. První model šetřil čas profesionálním pekařům

V roce 1908 Herbert Johnson z výrobní firmy Hobart začal s navrhováním přístroje, který by zvládl míchat těsto na chleba. V roce 1914 tak společnost uvedla na trh 75 litrový mamutí stroj zvaný Model H. Pro profesionální pekaře byl doslova darem z nebes a tak o něj měli enormní zájem.

5ksm185 nejnovější kuchyňský robot kitchenaid

Zástupcem nejmodernějších kuchyňských robotů KitchenAid je třeba model Artisan 5KSM185. Cesta ke světové slávě byla ale komplikovaná.

2. První fanoušky získal u námořnictva

Než se stal robot KitchenAid symbolem komfortní moderní kuchyně, musel se osvědčit v poněkud drsnějších podmínkách. Námořnictvo Spojených států, které se vždycky snažilo šetřit čas námořníků a efektivně nakrmit velkou posádku, si model H objednalo do tří bitevních lodí a později z něj udělalo standardní výbavu všech lodních kuchyní.

3. Jméno vymyslela šéfova manželka

Po obrovském úspěchu komerčního robotu Hobart začal pracovat na modelu pro domácnost. Říká se, že jakmile byl dokončen prototyp, vybraní vysoce postavení manažeři a inženýři přinesli roboty na vyzkoušení svým manželkám domů a mezitím přemýšleli nad poutavým obchodním jménem. Když jedna z manželek chválila robot jako „nejlepšího pomocníka do kuchyně“, jakého kdy měla, nevědomky tím přepsala historii.

4. První model pro domácnost byl opravdový obr

V roce 1919 si svůj zmenšený model robota, který přinesl revoluci do profesionálních a lodních kuchyní, mohli poprvé vyzkoušet i amatérští kuchaři doma. Robot určený pro domácnost – Model H-5 neměl stejný okamžitý úspěch jako jeho průmyslový předchůdce. Předně – nebyl tak elegantní jako dnes. Vážil 32 kg a byl asi 66 cm vysoký. Továrna tenkrát mohla vyrobit pouze čtyři roboty denně a maloobchodní prodejny, jako byly obchody se železářským zbožím, nechtěly prodávat takový revoluční výrobek, aniž by předtím si mohli ověřit, že pro ně existuje odbyt. A spotřebitele odrazovala cena, dokonce i ty, kteří o robota měli před tím zájem. Prodával se za 189,50 amerických dolarů, což je asi 2600 dolarů dnes.

5. Při prodeji prvních modelů musely přijít nové nápady

Když obchody nechtěly prodávat jejich kuchyňské roboty, Hobart začal s podomním prodejem. Prodejci byly převážně ženy a tahaly se s těžkými roboty od dveří ke dveřím jen aby přesvědčily hospodyňky, jak šikovný pomocník může nový KitchenAid být.

6. Zvrat přinesla až další zmenšená verze

I s přesvědčivou prodejní kampaní bylo přimět domácnosti k velké investici do přerostlého robota velmi těžkým úkolem. V roce 1927 byla uvedena další, opět zmenšená verze robota a konečně se zadařilo. Model G byl ještě menší, než model H-5 a byl i o něco levnější, takže zabíral méně místa na kuchyňské lince a méně zatížil peněženku. Nová verze znamenala obrovský úspěch a prodalo se 20 000 kusů za tři roky.

Dobová reklama ze třicátých let ukazuje robot KitchenAid ne zcela nepodobný dnešním moderním modelům. Všimněte si, že název společnosti byl v té době stále ještě Hobart.

7. V 30. letech robot začal dostávat svoji nynější podobu.

Brzy poté, co model G si našel skulinku na trhu, zasáhla Velká krize. Zatímco se zdálo, že velký ekonomický útlum může být špatnou zprávou pro relativně luxusní zboží, jakým byl kuchyňský robot, společnost se rozhodla neustále inovovat, aby si udržela svoji zákaznickou základnu. V roce 1936 přišel do firmy designér Egmont Arens, aby vytvořil nové modely, které by doslova vytvářely budoucnost firmy KitchenAid. Arens byl zastáncem „humaneeringu“, filozofie, která říká, že design musí být nejenom líbivý, ale i funkční. V srpnu 1937 společnost KitchenAid představila obrovského nestárnoucího favorita – Model K.

Jak povedený byl Arensův nový design? Model, který si dnes, po 75 letech k vysněným svatebním darům píší nastávající manželé, je podle vyjádření společnosti KitchenAid prakticky stejný, jako ten, který navrhl Arens v roce 1937.

8. Roboty jsou navrženy tak, aby vydržely.

Arensův design není jedinou nestárnoucí věcí u firmy KitchenAid. Když vynález slavil v roce 1994 své 75. výročí, KitchenAid v rámci reklamní kampaně hledal nejstarší fungující robot v amerických domácnostech. Jedenadevadesátiletá Maude Humes z Blawnox v Pensylvánii získala cenu 7500 dolarů a novou sadu spotřebičů za to, že vlastnila stále fungující model H z roku 1919. Humes připustila, že zdědila stařičký mixér od tety a ve skutečnosti používala novější model G ze třicátých let.
Liz

9. Za velkým výkonem hledejte vědu

Udržet se na výsluní 70 let chtělo víc, než jen příjemný estetický vzhled. Jak uvádějí jednak marketingové materiály KitchenAid ale i nezávislé recenzní časopisy jako „The Sweethome“ kuchyňské roboty KitchenAid používají ke své práci planetární, nebo také oběžnicový pohyb nástrojů. Metličky se nejen točí kolem své osy, ale také opisují kruh po obvodu pracovní nádoby, takže lépe vykryjí její celý vnitřní objem. Výsledkem je rychlejší a efektivnější zpracování objemu nádoby bez nutnosti další ruční práce.

Další z dobových reklam, tentokrát se superpopulárním modelem K5-A, který se už nápadně podobá dnešním modelům s uchycením pracovní nádoby na konzolích.

10. Starší přídavná zařízení stále fungují

Genialita a nadčasovost Arensova designu má i jeden pozitivní vedlejší efekt: i to nejstarší příslušenství funguje na všech novějších modelech – i na těch dnes vyrobených. Zatímco strojek na těstoviny nebo na maso patří k oblíbeným a často používaným doplňkům, při troše snahy najdete i dávno zapomenutá a stále funkční zařízení z padesátých let, která loupou hrášek, leští stříbro nebo otevírají konzervy.

11. Firma KitchenAid má své vlastní muzeum

Počínaje 40. lety 20. století byl každý kuchyňský robot KitchenAid vyroben ve stejné továrně v Greenville v Ohiu, která se časem stala jakousi svatyní kuchyňských spotřebičů. V zážitkovém centru KitchenAid Experience najdete maloobchodní prodejnou a zajít si můžete i na prohlídku továrny. Pro opravdové fanoušky značky je tu také připraveno muzeum vystavující první modely, staré reklamy a pozoruhodné mixéry jako K5A, který vlastnila popularizátorka gastronomie a autorka knih o vaření Julia Child.